Google przekształca się w holding Alphabet

Dwa tygodnie temu – 10 sierpnia 2015 – Larry Page zamieścił na oficjalnym blogu Google informację o powołaniu nowego bytu w postaci holdingu Alphabet. W skład nowego przedsiębiorstwa wejdą jednostki zależne do tej pory od Google oraz samo Google w całości.
Restrukturyzacja ma za zadanie poprawę zarządzania i odseparowanie od siebie projektów nieprzystających tematycznie i branżowo.

Przedsiębiorstwa które wejdą w skład Alphabet:

  • Calico
  • Nest Labs
  • Google X
  • Google Capital
  • Google Ventures
  • Google Fiber
Alphabet Google

Zmiany w strukturze organizacji pociągają za sobą również zmiany kadrowe na najwyższych stanowiskach. Larry Page stanie na czele powstającego Alphabet Inc., a jego miejsce na stanowisku dyrektora generalnego Google zajmie Sundar Pichai, dotychczasowy szef produktów Google. Stanowisko prezesa holdingu zajmie Sergey Brin.

Kierownictwo Alphabet zdaje się wiązać duże nadzieje ze zmianami w dotychczasowej strukturze. Z całą pewnością wprowadzone zmiany uwolnią część istniejących projektów spod kontroli Google. Kierownictwo holdingu zyska na lepszej kontroli poszczególnych gałęzi korporacji, a Google skupi się na rozwoju własnych projektów: wyszukiwarki Google, Google Apps, systemu Android, Google Maps i całej gamy mniejszych projektów i aplikacji bez których nie wyobrażamy sobie życia.

Z jednej strony kibicujemy założycielom Google – z drugiej jednak, rozmiar i zasięg wpływu nawet pojedynczych spółek wchodzących w skład grupy Alphabet jest zatrważający.