Bezpłatny Audyt SEO online

Sprawdź ponad 150 parametrów swojej strony w mniej niż 1 minutę!

Core Web Vitals – co to jest? Poradnik 2022!

Core Web Vitals to nowoczesne wskaźniki mające na celu polepszyć doświadczenia użytkowników korzystających ze stron lub sklepów internetowych dostępnych w wyszukiwarkach. Stały się oficjalnymi elementami rankingowymi w czerwcu 2021 roku i aktualnie wpływają na wartość domen w organicznych wynikach wyszukiwania.

Core Web Vitals diagram

Źródło: developers.google.com

Co wchodzi w skład Core Web Vitals?

Podstawowe wskaźniki internetowe Core Web Vitals składają się z 3 kluczowych miar – LCP, FID oraz CLS. Odpowiadają one kolejno za wydajność ładowania serwisu (LCP), tempo odpowiedzi przeglądarki na interakcję z użytkownikiem (FID) oraz mimowolne przesunięcia układu witryny (CLS). Poniżej przedstawiamy główne rodzaje Core Web Vitals!

 • LCP (z ang. Largest Contentful Paint) – weryfikuje czas niezbędny do wygenerowania przez serwer najbardziej złożonej funkcjonalności;
 • FID (z ang. First Input Delay) – mierzy czas, jaki potrzebuje serwer na uruchomienie funkcjonalności użytej przez internautę w pierwszej kolejności;
 • CLS (z ang. Cumulative Layout Shift) – bada stopień przesunięcia układu witryny w stosunku do jej wyglądu po całkowitym załadowaniu.

Według aktualnych standardów Google’a miara LCP wymaga ulepszenia, jeśli jest większa niż 2,5 sekundy. W przypadku FID należy zadbać, aby wynik był mniejszy niż 100 milisekund. Wskaźnik CLS natomiast warto poprawić, jeśli jest większy niż 0,1. 

Od czego zależy wynik LCP?

 • szybkość ładowania grafik, treści i video;
 • jakość JavaScript i CSS;
 • zastosowane fonty.

Od czego zależy wynik FID?

 • czas wykonywania JavaScript;
 • liczba otwartych żądań (im mniej, tym lepiej);
 • praca głównego wątku (w celu poprawy wyniku FID warto ją zminimalizować).

Od czego zależy wynik CLS?

 • rozmiary zdjęć;
 • zarezerwowana przestrzeń dyskowa na konkretne funkcjonalności;
 • obecność niestandardowych elementów (np. widżetów).

Czy wskaźniki Core Web Vitals wpływają na pozycjonowanie?

Wskaźniki Core Web Vitals wpływają na pozycjonowanie. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości, ponieważ są oficjalnym czynnikiem rankingowym. Warto jednak zadać sobie pytanie – w jakim stopniu? Naszym zdaniem aktualizacja CWV wprowadzona w czerwcu 2021 r. jest znaczeniowo porównywalna do update SSL z 2018 r. 

Otóż po uwidocznieniu SSL’a w lewym górnym rogu paska wyszukiwań nie zmieniło się wiele, a strony, które nie wdrożyły certyfikatu SSL nie zaczęły gwałtownie spadać w SERP-ach (tak jak to miało miejsce w przypadku Google Penguin Update z 2012 roku). 

Jednak dzisiaj nie wyobrażamy sobie żadnego większego e-commerce obsługującego płatności online bez SSL’a, ponieważ klienci nie zrobią tam zakupów. I to nie dlatego, że nie znajdą konkretnego sklepu w wyszukiwarce (bo pomimo braku SSL może on być widoczny nawet w TOP 3), ale dlatego, że SSL jest gwarancją bezpieczeństwa i przyjęło się, że gdy nie go nie ma, należy skorzystać ze strony, która wdrożyła HTTPS.


Źródło: https://www.freepik.com/free-photo/hand-holding-cloud-system-with-data-protection_17121563.htm#query=ssl&position=0&from_view=search

Dokładnie tak samo jest ze wskaźnikami Core Web Vitals. Generalnie Twoja strona lub sklep internetowy może funkcjonować z LCP, FID i CLS na bardzo niskim poziomie. Pytanie tylko, czy jeśli konkurencja zadba o te miary, klienci nadal będą korzystali z Twojego serwisu? Prawdopodobnie nie, ponieważ strona będzie wolniejsza, mniej intuicyjna i dosyć mocno nieuporządkowana w pierwszych sekundach interakcji (chodzi element CLS) w porównaniu do konkurencji, a co za tym idzie – współczynnik konwersji ulegnie znacznemu pogorszeniu na skutek zaniedbania całości wrażeń użytkowników (UX).

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce Core Web Vitals.

#1 Jak zweryfikować jakość strony pod kątem UX?

W celu weryfikacji jakości strony pod kątem UX należy przeprowadzić profesjonalny audyt SEO. Wskaże on wady i zalety Twojej witryny oraz niezbędne elementy, które warto poprawić.

#2 Kiedy wskaźniki Core Web Vitals stały się oficjalnym czynnikiem rankingowym?

Wskaźniki Core Web Vitals stały się oficjalnym czynnikiem rankingowym w czerwcu 2021 roku. W tym czasie developerzy Google’a potwierdzili, że crawlery będą wartościowały witryny, również biorąc pod uwagę CWV. 

#3 Jakie narzędzia wykorzystać do mierzenia Core Web Vitals?

Jednymi z najlepszych narzędzi do mierzenia Core Web Vitals są m.in. Page Speed Insights, narzędzia deweloperskie Chrome, Google Search Console oraz stosunkowo nowy dodatek do Chrome – czyli Web Vitals.

Z tego artykułu dowiedziałeś się:

 • Czym są wskaźniki Core Web Vitals?
 • Czy wskaźniki Core Web Vitals wpływają na pozycjonowanie?
 • Jak zweryfikować jakość strony pod kątem UX?
 • Kiedy wskaźniki Core Web Vitals stały się oficjalnym czynnikiem rankingowym?
 • Jakie narzędzia wykorzystać do mierzenia Core Web Vitals?

Źródła: